На 3 юли 2025 г. в Централния военен клуб в София се проведе откриващо събитие по повод началото на Датското председателство на Съвета на ЕС, организирано от ПанЕвропа – България заедно с Посолството на Дания в София, Фондация „Конрад Аденауер“ в България и Българския дипломатически институт към МВнР. Форумът събра дипломати, държавници и експерти за обсъждане на приоритетите на Копенхаген в периода до края на 2025 г.
Откриването бе направено на Гергана Паси, президент на ПанЕвропа – България, която подчерта значението на обединените усилия на държавите членки за справяне с глобалните предизвикателства. „Трябва да гледаме към бъдещето с оптимизъм и решимост. Европа има силата да бъде глобален лидер в иновациите и устойчивото развитие,” заяви тя.

Посланик Флеминг Стендер – представител на Дания у нас, представи приоритета на председателството: „Силна Европа в един променящ се свят“. Той акцентира върху три ключови направления — сигурност, конкурентоспособност на ЕС и зелен преход. „Дания поема водеща роля в решаващ период за бъдещето на Европа. Трябва да действаме, за да гарантираме сигурността на ЕС и да засилим неговата конкурентоспособност“, допълни Стендер, като подчерта нуждата от активно включване на младите хора във вземането на решения.

Министър Георг Георгиев, министър на външните работи на България, обърна внимание на ролята на иновациите и технологиите: „В общата несигурност е важно да намерим пътя заедно, обединени в една цел – мирът. Мирът вече няма да е даденост, а ще трябва да се борим за него.“ Той подчерта стратегическите инвестиции в енергийна диверсификация, наука, туризъм, земеделие и индустрия като основа за европейска конкурентоспособност и институционална устойчивост.
Заместник‑министър Николай Павлов фокусира разговора върху подкрепа за Украйна, разширяване на ЕС според принципа на собствени заслуги, енергийна сигурност и икономическа и социална кохезия
Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, акцентира върху значението на Европейската зелена сделка, устойчивия растеж и ключовата роля на България в прилагането на тези цели.
По време на събитието Мачей Шимански, посланик на Полша в България, беше награден за успешно приключилото Полско председателство на Съвета на ЕС, като той изрази подкрепа към продължаващата работа.
Събитието предостави платформа за обмен на идеи, мрежови контакти и споделяне на визия към бъдещето на ЕС. Посланик Стендер заяви готовност да се среща с български студенти и младежи, за да чуе техните виждания и да включи техния глас в изграждането на европейската политика: „Те ще бъдат основните строители на бъдещето на Европа“.
Чрез тази инициатива ПанЕвропа – България затвърди ролята си като активен участник в европейския диалог и гражданската ангажираност. С подкрепата на партньори като Фондация „Конрад Аденауер“ и Дипломатически институт, организацията продължава да популяризира политики и инициативи, насочени към сигурна, конкурентоспособна и зелена Европа.



